Hem

Styrelse 2022/2023

Ordförande

Petra Sörling
VD, Rosengårds Fastighets AB
e-post: petra.sorling@rosengardfastighet.se

Ledamöter

Zouhair Arabi-Eter
Trelleborgs kommun
e-post: zouhair.arabi-eter@trelleborg.se

Boo Gunnarson, vice ordf
Visma SPCS
e-post: boo.gunnarson@visma.com

Inga-Lill Hellberg
VD, Skurups Sparbank
e-post: inga-lill.hellberg@skurupssparbank.se

Jennie Kastberg
Advokat, partner Advokatfirman Kastberg
e-post: jennie.kastberg@kastberglaw.com

Marie Krüeger
VD, Almi
marie.krueger@almi.se

Göran Sjöberg
VD, Hörby Bruk
goran.sjoberg@horbybruk.se

Anna Vilén
Kommunikatör, Sysav
e-post: anna.vilen@sysav.se

Cecilia Wahlberg
Kontorschef, Handelsbanken Vellinge
e-post: cejo01@handelsbanken.se

Suppleanter

Ulf Bingsgård
Rotary distrikt 2390
e-post: ulf.bingsgard@telia.com

Margareta Clarén
Biträdande regionchef, Sensus Skåne-Blekinge
e-post: margareta.claren@sensus.se

Patrik Åkesson
Tillförordnad Samhällsbyggnadsdirektör | Avdelningschef/Head of Department, Länsstyrelsen
e-post: patrik.akesson@lansstyrelsen.se

Adjungerade

Ola Andersson 
Näringslivskonsult, Malmö Stad
e-post: ola.andersson2@malmo.se

Anne Marbrandt
VD, NyföretagarCentrum Öresund
e-post: anne@nyforetagarcentrum.se

Revisor

Johan Henriksson
Godkänd revisor, JHM Revision
e-post: johan@jhmrevision.se

Valberedning

Mikael Sandgren
Sensus
e-post: mikael.sandgren@sensus.se

Anna Sjöberg Pettersson
Unionen
e-post: anna.sjoberg-petersson@unionen.se

Styrelsemöten 2022/2023

13 september kl 10-12 online
15 november 10:00-13:00 inkl. lunch (prel. Skurups Sparbank)
15 december (OBS! Nytt datum!) 10:00-13:00 inkl. lunch (Carbinen Coworking, Trelleborgs kommun)
7 februari 2023 13:00-15:00
14 mars 2023 10:00-13:00 inkl. lunch (Hörby Bruk)
9 maj 2023 Årsmöte 10:00-13:00 inkl. lunch (Malmö prel Residenset, Länsstyrelsen)

Sidan uppdaterades 2022-11-19