Hem

Våra rådgivare


Välkommen att boka rådgivning genom att ringa någon av våra rådgivare (se kontaktuppgifter nedan) eller via någon av följande länkar:

Covid19: Med anledning av det rådande läget erbjuder vi digital rådgivning eller rådgivning via telefon. Varmt välkommen att boka din tid!


Catarina Espmark
Strömsund
070-341 52 48  
catarina.espmark@nyforetagarcentrum.se

Bra på att hjälpa till med:

  • Vrida och vända på affärsidén
  • Skriva affärsplan
  • Se nya möjligheter och inspirera 

Yrkes- och branschkunskap:

  • Verksamhetsutveckling
  • Organisation och ledarskapsutveckling 
  • Gröna näringar 

Gunnar Karlsson
Östersund
070-328 00 38 
gunnar.karlsson@nyforetagarcentrum.se

Bra på att hjälpa till med:

  • Redovisningsfrågor
  • Bolagsbildningar /bolagsöverlåtelser
  • Värderingar
  • Möjligheter och risker i företagandet

Yrkes- och branschkunskap:

  • Internrevisor
  • Controller/ekonomichef
  • Auktoriserad revisor
  • Egenföretagare inom ekonomikonsultbranschen


Lars Sahlén
Bräcke, Ragunda och Östersund
070-530 72 95
lars@idestart.se

Bra på att hjälpa till med:

  • Organisation
  • Budgetering och redovisning
  • Myndighetskontakter
  • Företagsöverlåtelser

Yrkes- och branschkunskap:

  • Företagsledande befattningar Livsmedel/grossist
  • Egenföretagare
  • Startade NyföretagarCentrum Jämtland Härjedalen

Olle Martinelle (verksamhetsansvarig)
Strömsund
070-538 34 53
olle.martinelle@nyforetagarcentrum.se

Bra på att hjälpa till med:

  • Företagsöverlåtelser

Yrkes- och branschkunskap:

  • Chefsbefattningar
  • Egenföretagare
  • Fordon
  • IT

Eva Eriksson
Härjedalen
072-243 49 05
eva.eriksson@nyforetagarcentrum.se

Bra på att hjälpa till med:

  • Se nya möjligheter
  • Personal- och ledarskapsfrågor
  • Organisationsupplägg
  • Affärsidén och affärsplan

Yrkes- och branschkunskap:

  • Ledarskap
  • Hotell- och restaurangbranschen
  • Träindustrin

Denna bild har ett alt-attribut som är tomt. Dess filnamn är grå-ruta.jpg

Mats Olsson
Härjedalen
070-322 42 22
mats.olsson@nyforetagarcentrum.se

Bra på att hjälpa till med:

  • kommer inom kort

Yrkes- och branschkunskap:

  • kommer inom kort


Anna Fraser
Berg och Östersund
070-388 71 09 
anna.fraser@nyforetagarcentrum.se

Bra på att hjälpa till med:

  • Feedback på affärsplan
  • Redovisningsfrågor
  • Se nya möjligheter och inspirera

Yrkes- och branschkunskap:

  • Service, handel och kreativa yrken
  • Har drivit företag med anställd personal
  • Numera egenföretagare inom redovisning

Se filmen med vår rådgivare Lars Bygdén:


Rosmari Hagström
Mentoransvarig
073-028 70 40
rosmari.hagstrom@nyforetagarcentrum.se

Sidan uppdaterades 2022-01-12

Samarbetspartners